Novinky

24.11.2020 Individuální Výuka hry na bicí začíná 25.11.2020

Od 25.11. bude probı́hat v Domě dětí a mládeže Písek individuálnı́ výuka učitel + 1 žák, tj. začíná VÝUKA HRY NA BICÍ!! V budově školy se všichni pohybujı́ se zakrytým nosem a ústy (rouška, respirátor, šátek). V budově jsou k dispozici dezinfekce, jednorázové ručníky, mýdlo.

09.10.2020 Informace k činnosti kroužkům

Vážení rodiče a účastníci kroužků, dle nařízení vlády je kompletně zrušena výuka v našem zařízení od pondělí 12.10.2020. Výuka je zrušena až do odvolání. Všechny kroužky budou nahrazeny na konci školního roku. Děkujeme za pochopení a trpělivost a budeme se na Vás těšit! Ing. Jana Adam zastupující ředitel DDM Písek

21.09.2020 Pondělní kroužky Kytary začínají 5.10.2020!

Pondělní Kytara pokročilí a začátečníci začíná 5.10.2020. Děkujeme za pochopení.

18.09.2020 Mimořádná opatření COVID

Na základě mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví platných ode dne 18. září 2020 od 0:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, a to ve všech vnitřních prostorech staveb s výjimkou žáků, studentů a pedagogických pracovníků v rámci vzdělávací aktivity, jejíž charakter neumožňuje nošení ochranného prostředku (zejm.tělocvik, zpěv, hra na dechové nástroje). Ing. Jana Adam zastupující ředitel DDM Písek

14.09.2020 Keramika začíná od 29.9.2020

POZOR! Kroužky KERAMIKY budou začínat až v týdnu od úterý 29. 9. z důvodu dokončování rekonstrukce keramické dílny. Děkujeme za pochopení.

Výroba mýdla s vlastním logem či nápisem

21.04.2020

motnou výrobu jsme rozdělili do několika částí: 

1. 3D modelování 

Pokud toužíte po svém osobitém mýdle s vlastním logem, jménem či nápisem, je potřeba, abyste si jako první osvojili základní principy 3D modelování. S tím vám velmi dobře pomůže bezplatný internetový program Tinkercad, kde na vás po registraci čeká velmi jednoduché 3D modelovací prostředí. Pokud modelujete poprvé, je dobré zhlédnout některá výuková videa. Například https://www.youtube.com/watch?v=NopsGPyIUEw. Zkušenější z vás můžou využít i jiné 3D modelovací programy.  

Po důkladném promyšlení tvaru a velikosti mýdla můžeme začít modelovat. Jednoduché mýdlo s nápisem by vám mělo zabrat pár desítek minut práce. 

 

My máme hotovo a takto bude vypadat naše mýdlo s logem DDM Písek 

Po dokončení modelování je nutné z modelovacího programu exportovat vámi vytvořený objekt do souboru typu STL. V programu Tinkercad tak učiníte tlačítkem EXPORT v pravém horním rohu. Následně vyberete tysouboru .stl a po několika vteřinách se vám 3D model začne stahovat. 

Pokud se o 3D modelová chcete dozvědět více, rozhodně zvažte účast na kroužcích DDM Písek, které se v průběhu roku 3D modelováním zabývají. – 3D tiskárna, Počítače 2, Počítače 3 
 

 2. 3D tisk 
 

Pokud nedisponujete vhodnou 3D tiskárnou, nevadí. Stačí vyhledat někoho, kdo podobné zařízení má a bude ochotný váš 3D model mýdla zhmotnit. V našem případě jsme využili naši SLA 3D tiskárnu Prusa SL1, kterou přímo v Domě dětí a mládeže v Písku máme. Tiskárna pracuje technologií vytvrzování tekuté pryskyřice ve vrstvách a je schopna vytisknout a zachytit i ty nejjemnější detaily a zajistit velmi hladký povrch. 


 

(Tuto část zajištuje kompetentní osoba specializující se na 3D tisk) Tak alespoň velmi stručně: 

Po obdržení 3D modelu je potřeba model připravit pro 3D tisk. Model umístíme do PrusaSliceru a nastavíme potřebné hodnoty pro 3D tisk. Po dokončení „slicování“ můžeme začít tisknout. Náš tisk mýdla bude trvat přibližně 11 hodin a 12 minut.  

Po dokončení tisku model očistíme a připravíme na předání autorovy výtisku. 

 

Pokud se o 3D tisku chcete dozvědět více, rozhodně zvažte účast na kroužku DDM Písek – 3D tiskárna 

 

3. Vytvoření silikonové formy 

Jako první je potřeba si obstarat vhodnou hmotu, která bude schopná zachytit v negativu veškeré detaily námi vytištěného modelu mýdla. My jsme pro tyto účely využili silikon na lití forem, který je volně dostupný v internetových obchodech.  

Před nanesením silikonu je potřeba najít dostatečně velkou vaničku (model mýdla se nám do ní musí vejít s rozumnými okraji 12 cm) ideálně s rovným dnem. 3D model mýdla vlepíme na dno vaničky. V našem případě na lepení postačila obyčejná tavná pistole s tavným lepidlem. Po vytvrdnutí lepidla již můžeme rozmíchat silikon (dle návodu k použití) a následně zalít vaničku s vlepeným modelem mýdla silikonem (pozor na bublinky v silikonu, které by následně mohly negativně ovlivnit silikonovou mýdlovou formu). Po vytvrdnutí můžeme silikonový negativ mýdla vyjmout z vaničky a připravit ji na zalití mýdlem.   

4. Příprava mýdla 

Příprava mýdlové hmoty je velmi dobře zachycena v úvodu tohoto videahttps://www.youtube.com/watch?v=Nc3NCDcx0VI&feature=emb_title 

Případně na internetu najdete plno dalších návodů, jak na správnopřípravu mýdla v domácích podmínkách. 

 (Při manipulaci s horkou mýdlovou hmotou postupujte opatrně!) 

 

Po dokončení mýdlové hmoty stačí silikonovou formu zalít rozehřátým mýdlem a počkat do vytvrdnutí. Následně máme hotovo a ze silikonové formy můžeme vyjmout první z mnoha voňavých mýdelSilikonovou formu nevyhazujte, lze ji opakovaně dále používat. Pokud vám mýdlová hmota zbyla, můžete ji využít i v jiných silikonových formičkách určených převážně na pečení. Dosáhnete tak snadno dalších zajímavých tvarů.  

Naše mýdlo je hotové a teď jsme zvědaví na vás, jaké osobní mýdlo si pro nás připravíte.  

S 3D tiskem vám rádi pomůžeme. 

Naši partneři